U co piątego badanego stwierdzono zmiany mogące prowadzić do rozwoju nowotworu.

Zakończyła się ubiegłoroczna tura bezpłatnych badań profilaktycznych służących wczesnemu wykrywaniu raka jelita grubego. Uczestniczyli w nich także mieszkańcy Szczytna.

Lepiej zapobiegać

Program badań przesiewowych mających na celu szybkie wykrycie raka jelita grubego trwał od połowy ubiegłego roku. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Instytut Onkologii. Okazję do bezpłatnego skorzystania z badań kolonoskopowych mieli również mieszkańcy Szczytna, którzy zgłosili się do doktor Joanny Pawłowicz-Radosz i wypełnili specjalną ankietę. Na jej podstawie kierowano ich na bezpłatne badania w Szpitalu MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Program był adresowany do osób między 50. a 65. rokiem życia, niemających dolegliwości oraz młodszych, których członkowie rodzin chorowali na tę chorobę. W sumie doktor Pawłowicz-Radosz skierowała na badania 109 mieszkańców Szczytna. To najwięcej z całego regionu. Ogółem w województwie przebadano 201 osób.

- Nasze wyniki pokrywają się ze statystykami światowymi. Co piąty pacjent miał zmiany w jelicie, głównie polipy, które z czasem mogą prowadzić do nowotworu - mówi Joanna Pawłowicz-Radosz.

Zmiany nie większe niż 1 cm były od razu usuwane operacyjnie. W kilku przypadkach stwierdzono jednak poważniejsze stany, wymagające bardziej zaawansowanej interwencji chirurgicznej.

Lekarze są zgodni co do tego, że rak jelita grubego to niezwykle podstępna choroba. Przez długi czas może rozwijać się bez żadnych objawów. Kiedy jednak się one pojawiają, na skuteczne leczenie może być już za późno. Dlatego najlepiej rozpoznać nowotwór we wczesnej fazie lub nawet w okresie zmiany przednowotworowej.

Zdaniem doktora Jacka Janiszewskiego z Oddziału Chorób Wewnętrznych olsztyńskiego szpitala MSWiA, postęp medycyny i stosowanie nowoczesnych technik obrazowania daje takie możliwości od kilkunastu lat. Potrzeba jedynie nieco chęci i odwagi ze strony pacjenta, by zgłosić się na badania.

Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, będą mogli to uczynić w tym roku. Program ma być bowiem kontynuowany. Szczegóły przedsięwzięcia będą znane po 31 stycznia.

(łuk)

2007.01.17