Co łączy Szczytno z odległym, bo leżącym w województwie zachodniopomorskim, Trzebiatowem? Oprócz posiadania praw miejskich co najmniej jeszcze jedna sprawa.

W Szczytnie jak na PomorzuTam również pojawiła się nie tak dawno kwestia usunięcia z listy patronów ulic przedwojennego komunistycznego działacza Mariana Buczka (fot. 1) i podobnie jak nieco później w Szczytnie postanowiono przekształcić arterię w ulicę Wspólną. W naszym mieście kandydatem na patrona uliczki znajdującej się na os. Kochanowskiego był zmarły pod koniec 2002 roku ks. Robert Dziewiatowski. Radni opowiedzieli się za inną możliwością. Gdyby zapytać mieszkańców Szczytna o nazwę ulicy w mieście, której patronem jest kapłan, z pewnością część osób podałaby ks. Władysława Łaniewskiego.

Już kilkanaście lat temu, podczas pierwszego etapu dekomunizacji miejskich szlaków, zastąpił on w roli patrona Ludwika Waryńskiego, twórcę Proletariatu.Nie jest to jedyna ulica w Szczytnie kojarzona z osobą duchowną. Nowa ul. Wspólna łączy się z ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (fot. 2). Mamy jeszcze kilka arterii z duchownymi w rolach patronów, choć, co ciekawe, nazwy stanowisk kościelnych nie zostały w nich ujęte. Od ul. 1 Maja odchodzi króciutka ulica Ignacego Krasickiego (bez podanej w nazwie wyrazu „biskup” – fot. 3).

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.